ORTOREKSJA… gdy zdrowe jedzenie zamienia się w chorobę

Wpływ zdrowego jedzenia na psychikę.

To zdrowe odżywianie, walka o zdrowie i figurę jest naszym celem. Krzyczą do nas okładki magazynów modowych o pięknie szczupłego, artykuły zachwalają i klasyczne zdrowe elementy żywienia, a także i te nowe egzotyczne składniki diety. Jednak to ma być ROZWAGA I ROZSĄDEK. Jednak nie zawsze pojmowanie diety i stylu dobrego dietetycznego stylu życia jest traktowane z rozsądkiem. Dzisiaj właśnie o smutnej i niestety złej, czyli ciemnej stronie starań o zgrabne i zdrowe.

Przedstawię Wam problem i chorobę, która dopiero niedawno weszła jako termin medyczny do kwalifikacji zaburzeń emocjonalnych związanych z odżywianiem.

Ortoreksja czyli …?

To patologiczna, obsesyjna potrzeba spożywania tylko zdrowej żywności. O ile anorektycy liczą kalorie, żeby ich było jak najmniej to osoby cierpiące na ortoreksję nie zwracają uwagi na ilość jak na JAKOŚĆ.

Steve Bratman – człowiek, który głośno powiedział o ortoreksji

Amerykański lekarz, który sam był właśnie chory na ortoreksję opisał swoje zmagania w książce „W szponach zdrowej żywności”. Człowiek ten z powodu alergii pokarmowej w dzieciństwie nie mógł spożywać pewnych określonych pokarmów, a już jako dorosły człowiek zauważył jak obsesyjnie czyli nienaturalnie dba o to jakie są jego posiłki.

[photo position="inside"]48457[/photo]

Przyczyny ortoreksji

Jest jeden czynnik podstawowy, który decyduje o postępie tej choroby; natury psychologicznej. Wiara, że prawidłowe i zbilansowane odpowiednio jedzenie da zdrowie i sprawi, że nie będziemy narażeni na bardzo groźne choroby. Człowiek wpada wtedy z pozytywnego dbania o siebie w rodzaj transu, uzależnienia, omamienia tylko tym wątkiem w swoim życiu.

Konsekwencje, skutki zaburzeń

[photo position="indent_right"]48458[/photo]

Człowiek z zaburzeniami, który spożywa produkty zdrowe, eko, bio etc ma w sobie niezdrowe szaleństwo na punkcie odżywiania. Wydaje mu się, że przecież je to, co zdrowe. Niestety to mit!! Np. eliminując mięso, kasze czy też inne składniki w sposób nieprzemyślany, bo to niezdrowe, a zastępując je jedynie np. sokami czy też ziołami nie można powiedzieć, że to coś dobrego. W organizmie spada bardzo szybko poziom białka. Krążenie jest słabsze, a człowiek apatyczny i osłabiony. Osteoporoza, problemy skórne, poważne schorzenia wątroby to jedne z wielu zaburzeń do jakich dochodzi u osób chorych na ortoreksję.

Leczenie jest w ogóle możliwe?

Jest oczywiście. Na każdym etapie schorzenia. Jednak podstawą działania jest zgrany zespół specjalistów: dietetyka, lekarza, psychologa. Dopiero taki zespół specjalistów może w pełnym zakresie wesprzeć swoim działaniami osobę cierpiącą na tak nietypowe zaburzenia.

Dlatego dbajmy o osoby w naszym środowisku … a także zachowajmy my sami zdrowy rozsądek by zdrowy nawyk fit nie zmienił się w obsesję, która może zamienić się niestety w niebezpieczną chorobę.

[photo position="inside"]48456[/photo]

Zobacz również: Jakie są najzdrowsze rodzaje kawy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

6 składników smoothie, które wspomagają spadek wagi 4 produkty, dzięki którym pozbędziesz się tłuszczu z brzucha Zapomnij o tłuszczu na brzuchu. Postaw na witaminowy koktajl odchudzający Najdziwniejsze diety świata - HCG, biblijna, tasiemcowa Jak podkręcić metabolizm? 10 naparów na odchudzanie Przyspiesz swój metabolizm po zimie Naturalne spalacze tłuszczu Deser wspomagający odchudzanie Chudnij podczas spania – wystarczy poznać te wskazówki Jaglany jabłecznik bezglutenowy (bez nabiału i bez cukru) Przekąski do 100 kcal - jabłko, orzechy, warzywa, nabiał Deser na śniadanie - badania, przepisy Śniadanie Pasta lniana dr Budwig - pomoc walce o zdrowie i sylwetkę Fit desery - proteinowe smoothie Przypraw dietę, czyli jakie przyprawy ułatwiają odchudzanie? Matcha – herbata, która pomaga w odchudzaniu Przepisy spalające tłuszcz: owsiane naleśniki z jogurtem klonowym Smaczne produkty spożywcze poniżej 50 kalorii 5 suszonych owoców, które pomagają schudnąć Składniki diety na masę mięśniową Chcesz schudnąć? Oto połączenia produktów, które ci to ułatwią Odchudzanie... octem. Jaki ma wpływ na zdrowie?

Popularne w tym tygodniu:

Koktajl hamujący apetyt, który przygotujesz w 5 minut Zapomnij o tłuszczu na brzuchu. Postaw na witaminowy koktajl odchudzający Domowej produkcji sok, który oczyszcza jelita i pomaga schudnąć Przepisy na nocne owsianki poniżej 400 kalorii 4 produkty, dzięki którym pozbędziesz się tłuszczu z brzucha Mikstury z 3 składników oczyszczające wątrobę z toksyn Schudła 24 kilogramy. Metamorfoza Ilony Pęcherek Napoje detoksykujące i redukujące masę ciała 8 sekretów skutecznego detoksu według Ewy Chodakowskiej Dlaczego należy uważać na wafle ryżowe? Kakao. 6 powodów dlaczego to najzdrowszy pokarm na świecie. Co jeść na kolację, by schudnąć?