LEGALNY DOPING!
TRENERKA ZDROWEJ DIETY • dawno temuCzy wiesz, jak możesz aż o 16 proc. poprawić wytrzymałość podczas uprawiania sportu?
Sposób jest bardzo prosty — wystarczy, że codziennie przez 14 dni będziesz pić sok z buraka! Burak może dać Ci wielką moc – zawarty w burakach azotan obniża wchłanianie tlenu podczas wysiłku fizycznego.
Burak jest warzywem mocno niedocenianym na polskich stołach. A niesłusznie. Jest bardzo (BARDZO!) tani i zdrowy. Można z niego wyczarować wiele ciekawych potraw i przekąsek.
Sama dobroć!
Burak dzięki zawartości antocyjanów chroni nasz organizm zarówno przed drobnymi dolegliwościami, takimi jak przeziębienie czy stany grypowe, jak i pozwala ograniczyć zagrożenie wystąpienia nowotworów (betanina). Niezły ma wachlarz możliwości, prawda?
Sok z buraka lub porcja sałatki pozwolą uwolnić się od zgagi, zaparć, obniżą ciśnienie krwi, poprawią pracę układu krwionośnego (w tym samą produkcję czerwonych krwinek).
Buraki zawierają także sód, bor, cynk, mangan, miedź… Połowa tablicy Mendelejewa. Ta dobra, rzecz jasna.
Co ciekawe… najzdrowsze są buraki w formie surowej: soku. Mój mąż fan MTB (jazda rowerem po górach) już od rozpoczęcia sezonu maratonów regularnie spożywa prosty w wykonaniu sok, który nie tylko wzmacnia wytrzymałość, ale i również podnosi odporność organizmu przed infekcjami.
SOK:
- 3–4 buraki,
- kilka plastrów imbiru,
- ½ cytryny.
Składniki wrzucam do wyciskarki i w kilka minut zdrowy sok gotowy!
Jeśli przygotowujesz sok samodzielnie pamiętaj, aby użyć wyciskarkę, która pozwoli zachować Ci jak najwięcej właściwości odżywczych (u mnie to MUKE mu2g).
Gotowanie buraków w wodzie prowadzi do częściowego rozpuszczenia się substancji odżywczych. Można to wykorzystać przy robieniu zupy, ale sałatki, choć nadal bardzo zdrowe, będą ich miały mniej wartości.
Buraki możesz również piec w piekarniku lub na grillu, ale koniecznie w skórce! Potem można je obrać lub wydrążyć łyżką.
Sałatka
Składniki:
- 3 duże buraki czerwone, najlepiej świeże, niezbyt miękkie,
- niewielka cebula,
- odrobina jabłka,
- sól, pieprz, cukier i olej.
Buraki należy ugotować (trochę to trwa, polecam obrać je i pokroić na niewielkie kawałki). Gdy ostygną, ucieramy je na tarce, na dużych lub małych oczkach (jak kto lubi). Cebulkę drobno siekamy i dorzucamy do masy buraczanej. Całość doprawiamy szczyptą soli, pieprzu, odrobiną cukru i kapką oleju. Mieszamy i… po chwili można już jeść.
Jeśli jednak przygotujecie całość wcześniej i odstawicie na kilka godzin do lodówki, składniki będą miały możliwość się nieco „przegryźć”. Poprawi to smak całości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze