ORTOREKSJA… gdy zdrowe jedzenie zamienia się w chorobę
TRENERKA ZDROWEJ DIETY • dawno temu • 6 komentarzyWpływ zdrowego jedzenia na psychikę.
To zdrowe odżywianie, walka o zdrowie i figurę jest naszym celem. Krzyczą do nas okładki magazynów modowych o pięknie szczupłego, artykuły zachwalają i klasyczne zdrowe elementy żywienia, a także i te nowe egzotyczne składniki diety. Jednak to ma być ROZWAGA I ROZSĄDEK. Jednak nie zawsze pojmowanie diety i stylu dobrego dietetycznego stylu życia jest traktowane z rozsądkiem. Dzisiaj właśnie o smutnej i niestety złej, czyli ciemnej stronie starań o zgrabne i zdrowe.
Przedstawię Wam problem i chorobę, która dopiero niedawno weszła jako termin medyczny do kwalifikacji zaburzeń emocjonalnych związanych z odżywianiem.
Ortoreksja czyli …?
To patologiczna, obsesyjna potrzeba spożywania tylko zdrowej żywności. O ile anorektycy liczą kalorie, żeby ich było jak najmniej to osoby cierpiące na ortoreksję nie zwracają uwagi na ilość jak na JAKOŚĆ.
Steve Bratman – człowiek, który głośno powiedział o ortoreksji
Amerykański lekarz, który sam był właśnie chory na ortoreksję opisał swoje zmagania w książce „W szponach zdrowej żywności”. Człowiek ten z powodu alergii pokarmowej w dzieciństwie nie mógł spożywać pewnych określonych pokarmów, a już jako dorosły człowiek zauważył jak obsesyjnie czyli nienaturalnie dba o to jakie są jego posiłki.
Przyczyny ortoreksji
Jest jeden czynnik podstawowy, który decyduje o postępie tej choroby; natury psychologicznej. Wiara, że prawidłowe i zbilansowane odpowiednio jedzenie da zdrowie i sprawi, że nie będziemy narażeni na bardzo groźne choroby. Człowiek wpada wtedy z pozytywnego dbania o siebie w rodzaj transu, uzależnienia, omamienia tylko tym wątkiem w swoim życiu.
Konsekwencje, skutki zaburzeń
Człowiek z zaburzeniami, który spożywa produkty zdrowe, eko, bio etc ma w sobie niezdrowe szaleństwo na punkcie odżywiania. Wydaje mu się, że przecież je to, co zdrowe. Niestety to mit!! Np. eliminując mięso, kasze czy też inne składniki w sposób nieprzemyślany, bo to niezdrowe, a zastępując je jedynie np. sokami czy też ziołami nie można powiedzieć, że to coś dobrego. W organizmie spada bardzo szybko poziom białka. Krążenie jest słabsze, a człowiek apatyczny i osłabiony. Osteoporoza, problemy skórne, poważne schorzenia wątroby to jedne z wielu zaburzeń do jakich dochodzi u osób chorych na ortoreksję.
Leczenie jest w ogóle możliwe?
Jest oczywiście. Na każdym etapie schorzenia. Jednak podstawą działania jest zgrany zespół specjalistów: dietetyka, lekarza, psychologa. Dopiero taki zespół specjalistów może w pełnym zakresie wesprzeć swoim działaniami osobę cierpiącą na tak nietypowe zaburzenia.
Dlatego dbajmy o osoby w naszym środowisku … a także zachowajmy my sami zdrowy rozsądek by zdrowy nawyk fit nie zmienił się w obsesję, która może zamienić się niestety w niebezpieczną chorobę.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze