ORTOREKSJA… gdy zdrowe jedzenie zamienia się w chorobę

Wpływ zdrowego jedzenia na psychikę.

To zdrowe odżywianie, walka o zdrowie i figurę jest naszym celem. Krzyczą do nas okładki magazynów modowych o pięknie szczupłego, artykuły zachwalają i klasyczne zdrowe elementy żywienia, a także i te nowe egzotyczne składniki diety. Jednak to ma być ROZWAGA I ROZSĄDEK. Jednak nie zawsze pojmowanie diety i stylu dobrego dietetycznego stylu życia jest traktowane z rozsądkiem. Dzisiaj właśnie o smutnej i niestety złej, czyli ciemnej stronie starań o zgrabne i zdrowe.

Przedstawię Wam problem i chorobę, która dopiero niedawno weszła jako termin medyczny do kwalifikacji zaburzeń emocjonalnych związanych z odżywianiem.

Ortoreksja czyli …?

To patologiczna, obsesyjna potrzeba spożywania tylko zdrowej żywności. O ile anorektycy liczą kalorie, żeby ich było jak najmniej to osoby cierpiące na ortoreksję nie zwracają uwagi na ilość jak na JAKOŚĆ.

Steve Bratman – człowiek, który głośno powiedział o ortoreksji

Amerykański lekarz, który sam był właśnie chory na ortoreksję opisał swoje zmagania w książce „W szponach zdrowej żywności”. Człowiek ten z powodu alergii pokarmowej w dzieciństwie nie mógł spożywać pewnych określonych pokarmów, a już jako dorosły człowiek zauważył jak obsesyjnie czyli nienaturalnie dba o to jakie są jego posiłki.

Przyczyny ortoreksji

Jest jeden czynnik podstawowy, który decyduje o postępie tej choroby; natury psychologicznej. Wiara, że prawidłowe i zbilansowane odpowiednio jedzenie da zdrowie i sprawi, że nie będziemy narażeni na bardzo groźne choroby. Człowiek wpada wtedy z pozytywnego dbania o siebie w rodzaj transu, uzależnienia, omamienia tylko tym wątkiem w swoim życiu.

Konsekwencje, skutki zaburzeń

Człowiek z zaburzeniami, który spożywa produkty zdrowe, eko, bio etc ma w sobie niezdrowe szaleństwo na punkcie odżywiania. Wydaje mu się, że przecież je to, co zdrowe. Niestety to mit!! Np. eliminując mięso, kasze czy też inne składniki w sposób nieprzemyślany, bo to niezdrowe, a zastępując je jedynie np. sokami czy też ziołami nie można powiedzieć, że to coś dobrego. W organizmie spada bardzo szybko poziom białka. Krążenie jest słabsze, a człowiek apatyczny i osłabiony. Osteoporoza, problemy skórne, poważne schorzenia wątroby to jedne z wielu zaburzeń do jakich dochodzi u osób chorych na ortoreksję.

Leczenie jest w ogóle możliwe?

Jest oczywiście. Na każdym etapie schorzenia. Jednak podstawą działania jest zgrany zespół specjalistów: dietetyka, lekarza, psychologa. Dopiero taki zespół specjalistów może w pełnym zakresie wesprzeć swoim działaniami osobę cierpiącą na tak nietypowe zaburzenia.

Dlatego dbajmy o osoby w naszym środowisku … a także zachowajmy my sami zdrowy rozsądek by zdrowy nawyk fit nie zmienił się w obsesję, która może zamienić się niestety w niebezpieczną chorobę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Dieta na jesień - zasady, produkty dozwolone i zakazane Fit desery - proteinowe smoothie 6 składników smoothie, które wspomagają spadek wagi Koktajl na płaski brzuch Grzyby zamiast mięsa. Pieczarki jako składnik diety odchudzającej Deser wspomagający odchudzanie Deser na śniadanie - badania, przepisy Kąpiel detoksykująca – przyjemna metoda ułatwiająca odchudzanie Schudła 20 kilogramów w 10 miesięcy – niezwykła przemiana Kamili Saganowskiej "Dni kobiece" a odchudzanie? Ratunku! Waga rośnie :( Chcesz schudnąć? Oto połączenia produktów, które ci to ułatwią 5 objawów, które świadczą o tym, że potrzebujesz detoksu Zioła pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami Jagodowe smoothie owsiane Zapomnij o tłuszczu na brzuchu. Postaw na witaminowy koktajl odchudzający Metamorfozy pod okiem Szymona Murawskiego Przekąski do 100 kcal - jabłko, orzechy, warzywa, nabiał Sposoby oczyszczania organizmu z toksyn Bezsernik kokosowy ze świeżymi owocami (bez nabiału, jajek, cukru) Chlorella – multiwitamina natury Proste ciasto z burakami Kremowe lody kokosowe z owocami i nasionami chia Fit lody z czerwonej fasoli Potrawy z grilla na diecie? To możliwe!

Popularne w tym tygodniu:

Czy owsianka może pomóc schudnąć? Sprawdź dietę owsiankową Dieta na jesień - zasady, produkty dozwolone i zakazane Jak schudnąć w miesiąc? Poznaj dietę Whole30 Wrzuciła na Facebooka post ze swoim zdjęciem i obaliła mit Dlaczego warto jeść zimne ziemniaki? Idealne na dolegliwości pokarmowe i problemy z poziomem cukru we krwi Jak poradzić sobie z tłuszczem na brzuchu? Prosty Fitness [Lekcja 23] Jedz, ogranicz, unikaj Prosty Fitness [Lekcja 24] Na czym smażyć? Prosty Fitness [Lekcja 25] Cholesterol, to nie jego wina Prosty Fitness [Lekcja 26] Wysoki cholesterol to nie powód zawału Prosty Fitness [Lekcja 27] Wysokie stężenie cząsteczek LDL Prosty Fitness [Lekcja 28] Jaja to sam cholesterol i tłuszcz